This is an example of a HTML caption with a link.

Wydarzenia

 

 
 70-lecie NASZEJ BIBLIOTEKI


Podróże małe i duże
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowcu podczas wakacji wzięła udział w kolejnym projekcie
Fundacji dla dzieci i młodzieży Kółko Graniaste - Okno na świat - Podróże małe i duże.
Podczas spotkań dzieci poznały różne miejsca na świecie, lepiły egzotyczne zwierzątka,
wzięły udział w zajęciach kulinarnych,zaprosiły Panią Sołtys wsi Lipowiec,
aby dowiedzieć się więcej o naszej okolicy.
Na podsumowanie projektu został zorganizowany piknik za budynkiem biblioteki.

 


 


  


  


  

 


 

  


 

 


 


 


 


 


 


 


 


 
 

 


Narodowe Czytanie 2017

Stanisław Wyspiański – Wesele

 

                W sobotę  2 września 2017 r. odbyło się  Narodowe Czytanie – kolejna edycja akcji pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.  W tym roku czytaliśmy fragmenty książki autorstwa Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.  Spotkanie odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowcu o godzinie 9.00. Na początku uczestnicy obejrzeli krótki, opowiadający o życiu  S. Wyspiańskiego film, zrealizowany na potrzeby tej akcji. Następnie zebrane osoby  odczytały kilka scen z dramatu z podziałem na role.  Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, wzięło w nim udział 9 osób.

 

 


 

 

 


 


 


 


 


 Bóbr Gminek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowcu

                Bóbr Gminek gościł w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowcu od 13 do 17 marca 2017 r. W tym czasie wspólnie z bibliotekarkami Edytą Bednarczyk i Katarzyną Nagórską zorganizował dla dzieci i młodzieży uczących się w Lipowcu spotkania popularyzujące czytelnictwo oraz zachęcające ich do korzystania z zasobów biblioteki.

                Pierwszego dnia Bóbr odwiedził klasę III SP aby wspólnie czytać wesołe wierszyki a potem zadawać dzieciom zagadki z książki „Bajki i zagadki”.  Dzieciom bardzo podobało się to spotkanie. Na koniec wszyscy otrzymali zabawne zakładki do książek.

                Kolejnego dnia Bóbr Gminek zaprosił klasę II SP do biblioteki publicznej, aby wybrać się z nimi w podróż dookoła świata wraz z  samochodzikiem Frankiem z książki „Poznaję świat” E. Wójcik. Dzieci wykonywały różne zadania dotyczące podróży oraz aktywnie brały udział w dyskusji na ten temat. Gminek pochwalił się swoją podróżą po placówkach oświaty i kultury naszej gminy.

                Trzeci dzień pobytu Bobra Gminka w bibliotece w Lipowcu był bardzo pracowity. Na początku zabrał klasę IV SP na Księżyc. Dzieci poznały legendy, wierzenia i ciekawostki dotyczące srebrnego globu oraz dowiedziały się jak przebiegło pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Nie obyło się też bez kreatywnych zadań. Tego samego dnia w południe Bóbr Gminek wybrał się do Gminnego Przedszkola „Jasia i Małgosi” w Lipowcu, aby uczestniczyć w cotygodniowej akcji głośnego czytania organizowanej tam przez bibliotekę. Maluchy i starszaki bardzo się ucieszyły, że ponownie mogły spotkać się z Gminkiem.

                Czwartego dnia bibliotekę odwiedziła klasa V SP. Bóbr Gminek przygotował dla uczniów prezentację dotyczącą historii pisma i książki. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy a także mieli okazję zobaczyć na własne oczy jak wygląda papirus – roślina, z której robiono pierwszy twór przypominający papier.

                Ostatni dzień Gminek spędził z klasą I SP w plenerze. Uczniowie zostali zaproszeni na głośne czytanie w altanie a następnie do wspólnego spędzenia czasu na placu zabaw.

Wizyta Bobra Gminka przyciągnęła do naszej biblioteki mnóstwo uczniów i  mamy nadzieję, że będą nas odwiedzać i wypożyczać książki jeszcze częściej!


Dzień Kobiet z dietetykiem

W dniu 7.03.2017 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowcu zorganizowała dla pań spotkanie z dietetykiem z okazji Dnia Kobiet. Specjalista ds. żywienia człowieka i dietetyk, Pani Magdalena Golec, która prowadzi swoją poradnię dietetyczną eat&befit, opowiedziała o tym, jak zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe, jakich błędów unikać kupując i przygotowując posiłki oraz o wielu innych rzeczach dotyczących zdrowej diety. Panie uczestniczące w spotkaniu miały możliwość sprawdzić swoje parametry na przenośnym analizatorze składu ciała i skonsultować je z dietetykiem. Na tę okazję przygotowano również zdrowe przekąski i wystawkę książek związanych z prawidłowym żywieniem. Wszystkie Panie uczestniczące w tym wydarzeniu otrzymały również tulipany od Radnego Gminy Szczytno Pana Rafała Szumnego.


Spotkanie z dowcipem

Dnia 3.03.2017 r. bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie kl. II szkoły podstawowej. Celem spotkania było wspólne czytanie i słuchanie kawałów z książki „Figle i żarty. Dowcipy dla dzieci” M. Maćkowiaka.  Czas spędzony w bibliotece upłynął w radosnej atmosferze.


Lekcja biblioteczna z kl. V SP – Katalog on-line

                Dnia 23.02.2017 r. bibliotekę szkolną odwiedziła klasa V szkoły podstawowej. Bibliotekarka zapoznała uczniów z katalogiem on-line Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowcu. Później nastąpiła pogadanka na temat ulubionych książek  i czasopism uczniów. Każdy mógł podać tytuły książek, które powinny zostać zakupione do biblioteki.


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 

                W związku z obchodzonym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego bibliotekarka odwiedziła Gminne Przedszkole „Jasia i Małgosi” w Lipowcu. Dzieci wysłuchały zabawnych i trudnych do przeczytania wierszyków z książki M. Strzałkowskiej „Wierszyki łamiące języki”.  Książka została wypożyczona przedszkolakom, aby sami mogli poćwiczyć swój język. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowankę z chrząszczem, który był bohaterem jednego z wierszy.


Głośne czytanie w przedszkolu

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowcu w 2017 roku kontynuuje cotygodniowe głośne czytanie w Gminnym Przedszkolu „Jasia i Małgosi” w Lipowcu. Naszym celem jest zainteresowanie dzieci książką już od najmłodszych lat, co pozytywnie wpłynie na ich rozwój umysłowy i językowy.


Dyskusyjny Klub Książki

            W 2017 roku, tak jak w latach poprzednich, przystąpiła do projektu Instytutu Książki – Dyskusyjne Kluby Książki. W naszej bibliotece istnieje DKK dla dorosłych. Klub organizuje spotkania co około 4-6 tygodni, podczas których członkowie rozmawiają o przeczytanych książkach i wyrażają swoją opinię i wrażenia odnośnie danego tytułu. Spotkania odbywają się przy kawie i poczęstunku. Zapraszamy czytelników do dołączenia do klubu!


Zajęcia plastyczne – świecznik z masy solnej

            Dnia 5.01.2017 r. w bibliotece odbyły się zajęcia plastyczne. Podczas spotkania wykorzystano barwioną masę solną, z której dzieci wykonały  świeczniki. Prace zostały ozdobione ziarnami kawy i ryżu oraz sznurkiem. Wykonane przedmioty będą podarunkiem dla dziadków uczestników z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka.


Lekcja biblioteczna: „Co kryje encyklopedia” w kl. V SP

                Dnia 13.01.2017 r. w kl. V szkoły podstawowej odbyła się lekcja biblioteczna  „Co kryje encyklopedia”. Uczniowie dowiedzieli się co to jest encyklopedia, jakie można w niej znaleźć informacje oraz w jaki sposób z niej korzystać.


Lekcje biblioteczne „Katalog on-line” z kl. II A i B Gimnazjum

W dniach  16 i 17.01.2017 odbyły się lekcje biblioteczne z klasami I B i II B gimnazjum. Uczniowie zostali zapoznani z katalogiem on-line Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowcu. Uczniowie  mieli  za zadanie wyszukać dany tytuł książki w czterech filiach biblioteki oraz znaleźć książkę na półce.


Szkolenie seniorów z zakresu nowych technologii – komputer, aparat cyfrowy, smartfon.

Dnia 17.01.2017 r. w GBP w Lipowcu odbyło się szkolenie seniorów z zakresu nowych technologii – komputer, aparat cyfrowy, smartfon.  Uczestnicy dowiedzieli się  w jaki sposób skopiować  zdjęcia wykonane aparatem cyfrowym i telefonem na komputer, jak stworzyć nowe foldery oraz w jaki sposób przeglądać i edytować zdjęcia.


Wycieczka do biblioteki szkolnej klasy I SP

Dnia 20.01.2017 klasa I SP wraz z wychowawcą odwiedziła bibliotekę szkolną. Dzieci przyszły wysłuchać opowiadania „ Franklin i książka z biblioteki”. Po odczytaniu bajki odbyła się krótka pogadanka jak szanować wypożyczaną książkę i co trzeba zrobić, kiedy książka się zgubi lub zniszczy. Następnie uczniowie mieli za zadanie zilustrować fragment który im się najbardziej podobał.


Ferie zimowe

W tym roku Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowcu wspólnie z Sołtysem wsi Lipowiec Panią Małgorzatą Rosa zorganizowała ferie zimowe dla dzieci. Dla uczestników przygotowano szereg zajęć edukacyjnych, literackich, plastycznych i kulinarnych. Szczególną atrakcją byli zaproszeni goście, którzy opowiedzieli dzieciom wiele ciekawych rzeczy ze swojej dziedziny: podleśniczy Pan Paweł Zieliński – o zwierzętach i lesie zimą, pszczelarz Pan Krzysztof Alancewicz  - o pszczołach oraz Państwo Adela i Reinhard Krzenzek – pokazali jak zrobić tradycyjne pączki. Na zakończenie odbył się mały bal karnawałowy. Materiały plastyczne zostały zakupione przy dofinansowaniu Fundacji dla dzieci i młodzieży „Kółko Graniaste”.